Zamykanie naczynek za pomocą fali radiowej urządzeniem V-3000
Rewelacyjny zabieg zamykania zmian naczyniowych na twarzy i całym ciele, w tym również na nogach!
Rozwiązuje jeden z najczęstszych problemów skóry – szybko i skutecznie zamyka drobne rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele, metodą mikroeksplozji ultraszybkich fal radiowych
o częstotliwość 30-38 MHz. W sposób nieinwazyjny niszczy strukturę drobnych rozszerzonych naczyń. Naczynka znikają od ręki przy pierwszym zabiegu i tylko niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Ta wręcz rewolucyjna metoda jest znacznie łagodniejsza od laserów i tradycyjnych elektrokoagulatorów używających niskich częstotliwości.
Nie występuje efekt zasinienia ani pieczenia jak przy laserach. Najczęściej wystarcza pojedynczy zabieg, aby przywrócić skórze prawidłowy wygląd. Rzadko na twarzy konieczny jest drugi zabieg, natomiast w przypadku grubszych i głębszych naczynek na
nogach, potrzeba wykonać 2-3 zabiegi w odstępach miesięcznych. Czasami na nogach może powstać obrzęk, który mija po 1-2 dniach. Urządzenie używa sterylne, jednorazowe tipy, niewiele grubsze od
włosa. Zabieg nie niesie ze sobą niemal żadnych skutków ubocznych, a gojenie się miejsc zabiegowych jest szybkie i nie pozostawia żadnych trwałych śladów. Działa na naczynka, telangiektazje, pajączki, znamiona rubinowe/wiśniowe, przebarwienia, można stosować do depilacji pojedynczych włosków,
nakłuwając mieszek włosowy, również można koagulować włókniaki i brodawki. Idealnie radzi sobie z różnego typu naczynkami na nogach.
Każdy z nas chciałby mieć piękną, gładką cerę o ładnym, równym kolorycie. Jednak coraz więcej ludzi ma problemy z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi, rozszerzają się i stają się bardzo widoczne. Na twarzy (również u wielu osób na nogach i innych partiach ciała) powstają trwałe ślady zwane potocznie pajączkami. Cerą z tendencją do unaczynienia jest to cera szczególnie wrażliwa. Naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, jednak szczególnie narażona jest ta delikatna, cienka, wrażliwa i jest często przeciwwskazaniem do różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych.
Działanie ultraszybkiej fali radiowej polega na wykorzystaniu zjawiska mikroeksplozji, które w sposób prawie nieinwazyjny niszczą strukturę drobnych rozszerzonych naczyń. Najczęściej wystarcza pojedynczy zabieg, aby przywrócić skórze prawidłowy wygląd. Jest to najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza metoda usuwania zmian naczyniowych. Jest to metoda nieinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia. Zabieg jest niemal bezbolesny, nie ma konieczności stosowania znieczulenia przed. Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania naczyniek na twarzy i górnej części ciała.
Na czym polega zabieg?
Specjalną elektrodą z końcówką nieco grubszą od włosa dotyka się każdego naczyńka powodując jego zamknięcie. Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Skóra po zabiegu jest lekko podrażniona – zaczerwieniona. Zwykle występują mikro strupki, które odpadną w ciągu kilku dni, a w ich miejsce pojawi się mikro zaróżowienie, które trzeba będzie chronić filtrami przed słońcem.
Zalety:
- Po zabiegu NIE WYSTĘPUJĄ blizny i przebarwienia.
- Jest to zabieg na najwyższym światowym poziomie – nowoczesny i bezpieczny!
- Zabieg ten nie wyklucza Cię z normalnego funkcjonowania.
- Gwarantuje szybkie i widoczne efekty
Długość trwania zabiegu zwykle nie przekracza 15-30 minut na jednym obszarze. Po tym czasie skóra się zarumieni, przez co naczyńka będą mniej widoczne, a skóra na obszarze zabiegu będzie gorzej reagować na fale RF.
Częstotliwość zabiegów na jednym obszarze powinna być ok. miesiąca, żeby skóra i naczyńka mogły się zregenerować i „odpocząć”.
Ilość zabiegów może być różna u różnych osób i może być zależna od ilości naczyniek do usunięcia. Wykonujemy zabiegi do otrzymania satysfakcjonującego efektu.
Jak należy się przygotować do zabiegu?
Zabieg nie wymaga większego przygotowania. Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń, jak np.: unikaniu kosmetyków z retinolem i kwasami, depilacji mechanicznej, a także unikania wysiłku, sauny, masażu, nadmiernego nasłonecznienia skóry w miejscu zabiegowym, spożywania alkoholu i kawy w dniu zabiegu.
Jakie są efekty i zalety zabiegu?
Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Ilość zabiegów uzależniona jest od gęstości występowania popękanych naczynek. Po prawidłowo wykonanym zabiegu nie powinny występować powikłania. Zabieg jest bezpieczny i prawie bezbolesny. Krem do znieczuleń stosuje się jedynie u osoby o niskim progu bólu, oraz prawie u wszystkich w okolicach skrzydełek nosowych i ust.
Gojenie
Podczas zabiegu pojawi się zaczerwienienie skóry, które zniknie po paru godzinach. Po zabiegu pojawią się mikrouszkodzenia termiczne, które po 2-3 dniach przejdą w strupki koloru beżowego. Zaraz po zabiegu do dwóch dni, nie należy moczyć, myć ani zdrapywać strupków. Nie powinno się przez trzy dni również nakładać żadnego kremu ani makijażu. Po tygodniu do dwóch strupki powinny odpaść i pojawi się lekko zaróżowione miejsce, które należy chronić przed słońcem przez następne dwa tygodnie – można wtedy stosować filtr przeciwsłoneczny. Należy te zalecenia przekazać pacjentowi.
Zalecenia pielęgnacyjne:
Przeciwdziałanie unaczynieniu skóry:
- nie myc twarzy twardą, chlorowaną wodą
- nie stosować preparatów z zawartością alkoholu
- unikać słońca i solarium
- uważać na leki z kortykosteroidami fluorowanymi, oraz wszystkie rozszerzające naczynka
- stres wzmaga pękaniu naczynek
- nie stosować peelingów ziarnistych ani maseczek typu peel off
- chronić skórę kremami z wysokimi filtrami oraz blokerami
Przeciwwskazania do zabiegu:
- nowotwory i stany po leczeniu nowotworów
- epilepsja
- metalowe części w organizmie, rozrusznik serca
- choroby zakaźne, choroby serca
- ciąża
- trądzik pospolity lub różowaty
- zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry
- menstruacja
- tendencje do tworzenia się keloidów
- stosowanie antykoagulantów – leków obniżających krzepliwość krwi np. Heparyna
- bielactwo, łuszczyca, trądzik, choroby infekcyjne skóry o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym
- obecność znamion barwnikowych na skórze
- skłonność do odbarwień
- choroby autoimmunologiczne (RZS, toczeń rumieniowaty, sklerodermia)
- owrzodzenia żylakowe
- zakrzepica
- rogowacenie przymieszkowe
- zakażenia wirusowe: wirus HIV, WZW
- alergie
- cukrzyca
Przed i po zabiegu nie należy stosować:
- kosmetyków zawierających: retinol i kwasy, spirytusu, toników na bazie alkoholu,
- leków uczulających na słońce, dziurawca i nagietka, kosmetyków i leków złuszczających (1 miesiąc po zabiegu),
- należy unikać słońca (nie opalać się, solarium, samoopalacze) minimum przez 4 tygodnie,
- przez kilka dni po zabiegu: unikamy mechanicznego podrażnienia miejsc poddawanych zabiegowi (masaż, szorstki ręcznik, peeling), przekrwienia w następstwie wysiłku fizycznego czy gorących kąpieli.
Inne metody
IPL nie działa na naczynka, nawet te włosowate. Może je najwyżej nieznacznie obkurczyć. Najwyżej zadziała na rumień lub kuperozę. Jedyne sprawdzone metody to laser diodowy, Nd-Yag z przedłużoną falą, lub fala radiowa przy pomocy igiełki (bez wkłuwania). Ta ostatnia, z falą 30 MHz jest najnowszą metodą i najmniej inwazyjną. Wcześniej były stosowane inne metody ablacyjne: bardzo bolesna i inwazyjna termoablacja 200-300 kHz lub falą RF 13 MHz, która jest bolesna i nie daje sobie rady z naczynkami grubszymi i pod grubszą skórą, np. na nogach.
Metoda fali RF 30 MHz pozostawia najmniej skutków ubocznych i nie ma powinowactwa z melaniną, co ma miejsce przy laserach, jak również nie ma tutaj efektu termicznego jak przy laserach i tradycyjnej termoablacji.
Sposoby na zapobieganie tworzeniu się naczynek
Skóra naczyniowa wymaga szczególnego traktowania. Głównie ze względu na jej wrażliwość. Nie powinna być narażana na ostre światło słoneczne czy też solarium, jak również gwałtowne zmiany temperatury (sauna). Konieczne jest regularne stosowanie kremów, które nie dają 100% efektów, ale opóźniają powstawanie nowych teleangiektazji. Warto wspomnieć o tym, że skóra naczyniowa to bardzo często pierwszy krok do trądziku różowatego. Można jednak się przed tym uchronić odpowiednio ją pielęgnując.
Warto stosować preparaty zawierające witaminę C i rutynę, oraz jeść kolagen (nóżki, salceson, suplementy), które wzmacniają naczynia i zapobiegają ich pękaniu.
Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń m.in.
- przewlekła ekspozycja na słońce
- zbyt częste korzystanie z solarium
- wiatr
- duże wahania temperatur
- duża wilgotność
- stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)
- stosowanie laserów biostymulujacych (np. helowo-neonowy)
Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami
- Ochrona skóry przed UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace). Stosowanie preparatów z filtrami UVB. i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią
- Ochronę skóry przed zimnem i wilgocią – stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym
- Unikanie przegrzania skóry twarzy w saunie, przed gorącym powietrzem.
- Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C.
- Stosowanie odpowiednich kosmetyków/kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne. Np. z kosmetyków aptecznych polecamy krem-mleczko ATODIANE, – działanie m.in. przeciwzapalne, zmniejszające rumień, silnie nawilżające, wzmacnia barierę naskórkową, ochronne, kremy: .PHA 15 Face Cream , Bionic krem PHA 12, Bionic serum PHA 10% firmy NeoStrata lub Fadiamone firmy CS.Dermatologie, który wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.
- Uwaga! – nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej „naczyniowy charakter”.
- Bardzo skutecznym składnikiem wzmacniającym ścianki naczyń krwionośnych jest witamina K.
- Preparat Auriderm K2 Gel zawiera aż 2% wit. K zamkniętej w nowoczesnej formule nanosmomów.
- Do najnowszej generacji substancji czynnych, które mają istotne właściwości w miejscowym leczeniu teleangiektazji zalicza się kwas laktobionowy
- Preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych – profilaktyka cery naczyniowej.
Powyżej przedstawiony opis procedury, zaleceń i przeciwwskazań ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja kosmetologiczna przeprowadzana przed każdym zabiegiem w celu zapewnienia klientom maksymalnego bezpieczeństwa.